Czym są zioła szwedzkie i co się na nie składa?

Kurkuma, szafran, mirra to popularne zioła szwedzkie to jeden z podstawowych elementów apteczki miłośnika medycyny naturalnej, ale nie tylko. Dlaczego mieszanki ziołowe są tak popularne i jakie dokładnie są ich właściwości?

Co obejmują zioła szwedzkie?

Zioła szwedzkie składa się z 11 ziół, które miesza się w różnorodnych proporcjach tak, aby doskonale się uzupełniały. W skład ziół szwedzkich wchodzą:

  • szafran,
  • mirra,
  • kurkuma,
  • aloes,
  • senes,
  • kamfora,
  • korzeń rabarbaru,
  • arcydzięgiel,
  • korzeń kudzu,
  • manna.

Jaka jest historia ziół szwedzkich?

Za autora mieszanki uważa się szwedzkiego lekarza Klausa Samsta, ale niektóre opcje przypisują ją Paracelsusowi. Popularność zioła zawdzięczamy austriackiej zielarce Marii Treben, która w latach 70-tych opisała lek dobrą słynną mieszankę. Niektóre sklepy oferują więc zioła szwedzkie pod nazwą “Maria Treben’s Swedish Herbs”. Jeśli skończymy je kupować, sprawdź dokładnie mieszankę, aby upewnić się, że kupujemy oryginalny produkt. Patrząc na zioła i rozwiązania ziołowe, odkryjemy, że potencjał roślin jest naprawdę imponujący.

Jakie są korzyści płynące z zastosowania szwedzkich ziół?

Mieszanki ziołowe są szeroko stosowane w naturalnych metodach leczenia. Można je stosować zewnętrznie jako opatrunek lub preparat do nacierania skóry, lub wewnętrznie poprzez wypicie odpowiedniej dawki wraz ze środkiem. Niektórzy stosują zioła szwedzkie nie tylko po to, by móc leczyć konkretne choroby, ale także po to, by cieszyć się zdrowiem i wzmacniać organizm poprzez działania profilaktyczne. Niemniej jednak pamiętajmy, aby skonsultować się z zielarzem, który pomoże nam również dobrać odpowiednią dawkę preparatu. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie testów skórnych pod kątem objawów alergii.

Na jakie schorzenia są używane zioła szwedzkie?

Zioła szwedzkie stosowane są na różne dolegliwości. Mogą być dobrym rozwiązaniem na problemy skórne, oparzenia, odmrożenia, grzybice, wysypki, leczenie blizn. Pomagają również w łagodzeniu bólu mięśni i stawów oraz bólów reumatycznych. Zioła szwedzkie zalecane są również przy bólach menstruacyjnych, bólach zębów, migrenach, bólach gardła, gorączce, a także dreszczach. Można je również stosować przy pęcherzach, dyskomforcie w jamie brzusznej, wzdęciach czy utracie apetytu. Zioła szwedzkie na hemoroidy lub pasożyty jelitowe mogą być również popularnym rozwiązaniem, które zyskało wielu zwolenników na całym świecie.